A další pouť…

      Comments Off on A další pouť…

Posílám pozdravení z vlaku vezoucího mě na další pouť. Pro tentokrát to bude ve Skandinávii, jestli se tam zvládneme dopřestupovat. Jedeme totiž z Prahy do Stockholmu autobusem s přestupem v Jönköpingu (snad jsem ta přehlasovaná O trefil) a poté pokračujeme vlakem do Sundsvallu.

A ze Sundsvallu už pošlapeme pěkně pěšky. Kam že to vlastně půjdeme? Mno, plán je dojít do norského Trondheimu (kdysi hlavního města s názvem Nidaros) po stopách Svatého Olafa.

Tedy, on tenkrát Olaf Haraldson (a snad mu nekomolím jméno), toho času norský král v exilu usilující o zbavení se statusu “v exilu”, se svou armádou došel a na koni docupital jen do Stiklestadu, kde padl v bitvě proti těm, kteří s ním nesdíleli jeho pohled na kralování, božstva a kdoví, co ještě. Je znám jako vladař, skrze jehož působení došlo k masívnějšimu rozšíření křesťanství ve Skandinávii, a protože se kolem něj dály zázraky, byl po své smrti prohlášen za svatého. Otázka je, jestli ono pokřesťanštění nebylo ve sve době na území modrookoblonďatých polyteistů zázrakem samo o sobě :). Historik nejsem, ale snad se dozvím víc o nátuře místních obyvatel po cestě.